Embed

'Cadılar Bayramı'

Cadılar Bayramı, her sene 31 Ekim'de kutlanan, Pagan ve sonrasında Hristiyan kökleri olmasına rağmen günümüzde seküler bir kutlama halini almış bayram. Çocukların genellikle korkunç kostümler giyerek kapı kapı dolaşıp şeker, meyve ve diğer hediyeleri topladığı bir bayramdır. Diğer Cadılar Bayramı aktiviteleri arasında kostüm partileri, korku filmleri izlemek ve perili olduğuna inanılan evlere gitmek sayılabilir.

Bir Pagan festivali olarak İngiltere'de İrlandalılar, İskoçlar ve Galliler tarafından kutlanılmaya başlanmış; 19'uncu yüzyılda bu gelenek Kuzey Amerika'ya göçenler tarafından da devam etmiştir.

Batı Dünyası; 20'inci yüzyılda Cadılar Bayramı'nı bir Amerikan popüler kültürü olarak tanımıştır.

Cadılar Bayramı genelde Batı dünyası ülkelerinde kutlanır. Ancak popülaritesi Türkiye gibi ülkeleri de etkilemiştir.

Cadılar Bayramı aktiviteleri

Cadılar Bayramı'nın sembolü gülen bir balkabağıdır; bunun için de bir balkabağının içi boşaltılarak gülen bir surat şeklinde oyulduktan sonra içinde bir mum yakılarak şeytani bir surat gösterilmeye çalışılır.

En yaygın olarak tüketilen şekerleme, elma şekeridir. Bundan farklı olarak tüm şekerlemeler de kullanılır. Çocuklar korkunç kıyafetler giyerek kapı kapı gezer ve şeker toplar. 

Yukarıdaki açıklama Cadılar Bayramı başlıklı Vikipedi makalesindendir 

Bana göre ilginç kostumlerle ortalarda gezen,kimseyi sallamayan insanların devam ettirdiği bir gelenek..Şahsen çok kıskanmakla birlikte içlerinde bende olmalıydım dediğim güzel aktivitelerdendir.Düşünsenize Türkiyede bir kişi bu şekilde sokağa çıksın vay haline diyorum.Önce binbir tacize maruz kalır ve sonrada karakol karakol gezer,en sonda akıl hastanesini boylardı :)) 'Bu ne laaa tipe bak'diyen insanlarda cabası..

 

                                      Happy Halloween  :)

    

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !